„Katyń” — „Zbrodnia Katyńska” — „Rodzina Katyńska” — to słowa dla jednych będące przypomnieniem niezabliźnionej rany, jaką w sobie noszą, dla drugich symbol „białych plam” w stosunkach polsko-rosyjskich, dla innych „słowa-hasła” przywoływane doraźnie, często dla osiągnięcia partykularnych, politycznych celów, dla wielu zamierzchła historia, o której niewiele wiedzą, dla jeszcze innych: niezrozumiałe, puste, nic nie znaczące słowa. To do nich wszystkich adresowana jest ta strona.
Chcemy tutaj — jako Rodziny Katyńskie — przybliżyć możliwie najszerszą wiedzę o zbrodni wojennej, jakiej w 1940 roku władze ówczesnego Związku Sowieckiego dokonały na obywatelach Rzeczypospolitej. Chcemy podzielić się własnym doświadczeniem, ale przede wszystkim prezentować dokumenty i publikacje, dzięki którym wypełnione zostaną „białe plamy”, powstałe podczas lat zakłamania i przemilczeń. Nasi Bliscy: Mężowie, Ojcowie, Bracia, Dziadkowie — byli ofiarami zbrodni katyńskiej, jeńcami wojennymi zamordowanymi w Katyniu, Charkowie i Twerze (Kalinin) i w innych, nadal nieznanych miejscach. Tutaj przedstawimy Ich losy, a także to, co już zrobiliśmy i co jeszcze planujemy robić, aby godnie czcić Ich pamięć. Chcemy informować możliwie na bieżąco o sprawach związanych z szeroko pojętą tematyką zbrodni katyńskiej.
Gospodarzem strony jest Federacja Rodzin Katyńskich, zrzeszająca kilkadziesiąt krajowych stowarzyszeń Rodzin Katyńskich. Dlatego oprócz wspomnianych wyżej dokumentów, Goście strony znajdą tutaj ogólne informacje o poszczególnych Rodzinach i o całej Federacji, notki o historii naszej działalności, dokonaniach i bieżącej działalności. Może nie wiecie, że w Waszym środowisku są i działają ludzie, dla których słowo „Katyń” nie jest tylko podręcznikowym hasłem, ale częścią rodzinnej tragedii. Może prezentowane tutaj materiały staną się pomocne w dydaktyce, trafią do studentów, ciekawych odpowiedzi na pytania o dzieje najnowsze.
Liczymy na aktywną pomoc Rodzin Katyńskich w całym kraju, a także na głosy tych wszystkich, którzy przeżywają prawdę historii jako swoją własną.