Wystawa plenerowa pt. „Kochany tato… Zbrodnia Katyńska z perspektywy rodzin”

19 maja 2020 roku na dziedzińcu dawnego hitlerowskiego więzienia na Radogoszczu, obecnie Oddziału Martyrologicznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, została otwarta wystawa plenerowa pt. Kochany tato… Zbrodnia Katyńska z perspektywy rodzin.

Otwarcie wystawy miało miejsce w 80. rocznicę ostatniego transportu jeńców polskich z obozu NKWD w Starobielsku do miejsca kaźni w więzieniu wewnętrznym NKWD w Charkowie.

Wystawa składa się z 34 plansz. Powstała z inicjatywy Rodziny Katyńskiej przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Łodzi i dzięki pracy profesjonalistów Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Wystawa jest wyjątkowa w swoim wyrazie merytorycznym i oprawie plastycznej. Autorzy scenariusza Agnieszka Pawlak-Damska i Grzegorz Wróbel potrafili poprzez szczegół pokazać: uczucia, emocje, dążenia i działania rodzin pomordowanych w odkrywaniu prawdy katyńskiej i kultywowaniu pamięci o Ofiarach. Dzięki szczodrości rodzin panneau obejmuje około 200 zdjęć Ofiar i ich rodzin, kartki z obozów, dokumenty, listy żon i dzieci. Na planszach pokazano też tło historyczne oraz polityczne kłamstwo katyńskie, a także drogę dochodzenia do prawdy. Piękną aranżację plastyczną i graficzną stworzyła Edyta Laszkiewicz. Konsultację historyczną zapewnili Sebastian Adamkiewicz i Przemysław Stępień.

Wystawę otworzył Jacek Wawrzynkiewicz, Dyrektor Muzeum, w towarzystwie Janusza Lange, Prezesa Rodziny Katyńskiej i ks. Prałata Tadeusza Webera, kapelana naszej Rodziny. W uroczystości otwarcia z uwagi na pandemię udział wzięła określona liczba osób. Nie zabrakło córek, synów, wnuków i prawnuków Ofiar oraz łodzian.

Wyrażamy wdzięczność wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do powstania wystawy w tak niesprzyjającej sytuacji politycznej i epidemiologicznej. Wystawa jest naszym hołdem dla bohaterstwa Ofiar, a także ich rodzin w odkrywaniu prawdy o Zbrodni Katyńskiej. Mamy przekonanie, że mimo przeciwności, pamięć przekażemy następnym pokoleniom.

Informujemy o możliwości wypożyczenia wystawy.

Kazimiera Grażyna Lange
Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Łodzi