Rodowód 5/17

„Rodowód Rodzin Katyńskich. Biuletyn Federacji Rodzin Katyńskich”
nr 5, rok wydania 2017

W roku 2016 została zlikwidowana Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, wieloletni partner Rodzin Katyńskich, sojusznik sprawy katyńskiej i – last but not least – fundator „Rodowodu Rodzin Katyńskich”. Dziękujemy za lata współpracy, kiedy powstawały katyńskie nekropolie i księgi cmentarne. Kompetencje i obowiązki ROPWiM przejęły Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej. W tym roku udało się otrzymać dofinansowanie dla naszego biuletynu z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mamy nadzieję, że jest to dobra prognoza na następne lata.

Numer 5 „Rodowodu Rodzin Katyńskich” zawiera materiały w dwóch lat działalności Federacji Rodzin Katyńskich. Trudno zmieścić na 200 stronach to wszystko, czym chcą się podzielić Rodziny Katyńskie. Redagując ten numer, musiałam dokonywać wyborów, aby opublikować jak najwięcej.

Na początek KRONIKA WYDARZEŃ, czyli w kalejdoskopowym skrócie najważniejsze momenty, kiedy temat Zbrodni Katyńskiej pojawiał się w przestrzeni publicznej. Potem na paru stronach dzielimy się wspomnieniami z PROMOCJI SERII BIBLIOTEKA KATYŃSKA. Następnie to, co najważniejsze: DZIAŁALNOŚĆ RODZIN KATYŃSKICH, czyli imponujący dziennik pracy w lokalnych stowarzyszeniach. Mamy czym się pochwalić i z czego być dumni.

Sednem naszego działania jest PIELGRZYMOWANIE NA KATYŃSKIE NEKROPOLIE. Cieszę się, że tak wielu członków Rodzin zdecydowało się podzielić najserdeczniejszymi wspomnieniami z wyjazdów do Katynia, Charkowa, Miednoje i Bykowni. To często wymaga odwagi: przypomnieć sobie i zapisać uczucia, które nas tam zawiodły, i to wszystko, co nas tam spotkało. Ale warto, bo tak zachęcamy następne pokolenia: jedźcie!

W poprzednich numerach „Rodowodu” proponowałam włączenie się w przygotowanie materiałów do „Sylwetek Ofiar Zbrodni Katyńskiej”. Portrety naszych Ojców, Dziadków i Pradziadków przypominają najlepiej, gdzie bije serce Rodzin Katyńskich: najważniejsza jest pamięć o Nich.

Ale pamiętać trzeba także o sobie, dlatego dobrze, iż rozwija się dział, gdzie wspominamy tych, co ODESZLI z naszego grona. Kłaniamy się ludziom, którzy byli z nami od 1989 roku, kładli podwaliny dla działania Rodzin. Wspomnienia o nich daje siłę tym, co pozostali i działają.

W numerze za lata 2016-2017 publikujemy także kolejne materiały, połączone wspólnym hasłem ARCHIWUM SPRAWY KATYŃSKIEJ. Znalazły się tutaj zarówno obszerniejsze opracowania naukowe, jak i przyczynki oraz zapowiedzi publikacji. Podczas lektury przyda się chwila wyciszenia, czemu służą MEDYTACJE; z kazań księdza biskupa polowego Józefa Guzdka czerpiemy słowa otuchy.

Na zakończenie REFLEKSJE. Wspólnym mianownikiem jest tutaj wskazanie sukcesów w działaniu Rodzin (Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej) oraz tematów, które nie są zakończone (nekropolia w Kuropatach, współpraca ze społecznością Starobielska), zwrócenie uwagi na zagrożenia dla naszego ruchu, ale także kierunków, w jakich powinniśmy się rozwijać. Dlatego całość kończy propozycja – nowe czasy wymagają nowych pomysłów i metod, stąd projekt e-Katyń.

Izabella Sariusz-Skąpska

prezes zarządu Federacji Rodzin Katyńskich